Tvarohovo-jablečné lívance

V posledních měsících jsem do svého jídelníčku zařadila větší množství tvarohu. Když jsem se po porodu dala dohromady a rozhodla se opět shodit nabraná kila, zaměřila jsem se na potraviny s nízkým obsahem tuku. Jedním z nich byly hlavně jogurty. Co mělo ve výživových hodnotách na 100 g více jak 3 g tuku, jsem si nekoupila. Myslím, že u každé z nás nastane období, kdy něco, co jsme jedly rády, už není to pravé ořechové a chce to změnu. Na začátku změny ve svém jídelníčku, jsem milovala jogurty řeckého typu. Ale jak už to bývá, po určité době už ve mně nevyvolávaly potřebu, si je opět koupit.

Rozhodla jsem se vyměnit jogurty za nízkotučný tvaroh. Ale jak na něj? Jedním z úžasných receptů je zapečený tvaroh. Našla jsem recept, jak na něj a různě si ho obměňovala. Někdy přidala skořici, jindy jablka, nebo jen tak s proteinem. Mé děti milují kakaový termix. Ať jsou v pubertě nebo mají pár měsíců, u nás jednoznačně vede kakaový termix. Když dojde, máme v lednici tvaroh a jak nejlépe a rychle udělat z tvarohu kakaový termix? Vzpomněla jsem si na svou maminku, která mi to řekla před více jak 10 lety. Do tvarohu přidejte granko, kapku mléka a rozmíchejte. Přidávám i trochu medu na oslazení. Je to rychlé a dokonce jemnější než kupovaný.

Jedním z mých oblíbených jídel jsou lívance. Zkouším je na různé způsoby a to především z mé oblíbené špaldové mouky. A jelikož zkouším tvaroh na různé způsoby, našla jsem recept, který jsem si dle svých potřeb upravila a dokonce i mé děti se po tvarohových jablečných lívancích můžou utlouct ☺️.

A co budete potřebovat na přípravu?

  • 250g tvarohu (ve vaničce)
  • 1 vejce
  • 4 lžíce špaldové hladké mouky
  • 1 lžíce třtinového cukru
  • 1 lžička kypřícího prášku
  • 1 špetka soli
  • 1 jablko
  • trochu oleje na smažení

Smíchejte všechny suroviny dohromady kromě jablka. Jakmile je smícháte, nechte je odpočinout a připravte si jablko. Oloupejte ho a nakrájejte nadrobno. Přidejte ke směsi a rozehřejte si na pánvičce trochu oleje. Jsou trošku větší, ale krásně nadýchané a chuťově nemají chybu.

Co se týče tvarohu, rozhodně jej zařaďte do svého jídelníčku. Obsahuje vápník, a větší množství bílkovin než jogurty, které jsou lehce stravitelné a dodávají organismu potřebné aminokyseliny. Tvaroh vám nejen pomůže při hubnutí, ale zároveň vás zasytí. Pokud máte rády sacharidové kaše typu pohanková, jáhlová nebo ovesná, výborným doplňkem v rámci bílkovin bude tvaroh. Pokud si mixujete koktejly z mléka a ovoce, i sem si přidejte trochu tvarohu, ať vás nápoj více zasytí.

Ať vám i vašim dětem chutná ☺️
Žaneta

Žaneta Hanel
Jsem mámou tří dětí s věkovým rozdílem až 12 let. Z každého těhotenství jsem si odnesla i 30 kilo nadváhy. Po druhém těhotenství jsem konečně přišla na to, jak se naučit běhat a vydržet. Jsem autorkou eBooku 8 tipů pro Váš aktivní start . Vytvořila jsem běžecký plán, který jsem vložila do Průvodce pro běžecké začátečníky . Postupnými krůčky učím ženy najít cestu ze stereotypu, získat novou energii a sílu jít každý den ven a aktivně se hýbat. Můj příběh si přečtěte zde >> Abych mohla pomáhat lidem více s jejich zdravím, prošla jsem intenzivním kurzem výživového poradenství a nyní své zkušenosti předávám dál.