Cuketový koláč se švestkami a drobenkou

Polovina září je za námi a my máme pořád na zahradě cukety. Je to u vás stejné? Letos se jich abnormálně urodilo. Cuketa obsahuje hojné množství vitamínů a minerálů, jako je vápník, hořčík, železo, vitamín A, B a C. Především je to lehce stravitelná potravina s nízkým obsahem kalorií.

Můj nejstarší syn moc cuketě neholduje. Karbanátky vyzkoušel, nákypu moc nedal, ale protože je hlavně na sladké, tomuto úžasně vláčnému koláči s domácími švestkami neodolal. Recept není nijak složitý, cukety není tolik, abyste nad strouháním strávili půl hodiny a především tu vláčnost koláči dodá právě ta šťavnatá cuketa.

Přikládám video návod 🙂

A co budete potřebovat na přípravu?

 • 1 střední cuketa
  nastrouhaná nahrubo
 • 3 vejce
 • 1/2 hrnku cukru
 • 100 ml oleje
 • 1 hrnek polohrubé mouky
 • 1 hrnek celozrnné hladké mouky
 • 1 kypřící prášek
 • švestky
  nebo jakékoliv ovoce na jaké máte chuť, výborně se hodí i meruňky nebo banán
 • drobenka
  kousek másla, trochu hrubé mouky a trochu mletého cukru

Cuketu nastrouhejte nahrubo, v míse vymíchejte vejce s cukrem, přidejte olej, mouky s kypřícím práškem a nakonec nastrouhanou cuketu. Plech si vyložte pečícím papírem a předehřejte troubu na 180°C. Těsto rozprostřete na plech, přidejte vypeckované švestky a nakonec posypte zpracovanou drobenkou. Pečte zhruba 20 minut.

Když jsem koláč letos pekla poprvé, měla jsem doma banán a trochu meruněk. Použila jsem obojí a koláč byl vynikající. Ani by mě nenapadlo, že mu banán dodá takovou výbornou chuť.

Cuketu přidávám do polévky a v poslední době jsem si zamilovala zapečenou cuketu. Nakrájím cuketu na kostičky a dám ji na plech s pečícím papírem. Přidám i další zeleninu, jako jsou brambory, mrkev nebo dýně. Zakapu olivovým olejem a posypu grilovacím kořením na zeleninu. Můžete posypat jakoukoliv bylinkou, kterou máte doma. Zapeču v troubě na 200°C cca 20 minut a mám výbornou přílohu k masu na oběd nebo si na zapečené zelenině pochutnám u večeře.

Užijte si krásný den i mezi kapkami deště 😉

Bon appétit
Žaneta ❤️

Žaneta Hanel
Jsem mámou tří dětí s věkovým rozdílem až 12 let. Z každého těhotenství jsem si odnesla i 30 kilo nadváhy. Po druhém těhotenství jsem konečně přišla na to, jak se naučit běhat a vydržet. Jsem autorkou eBooku 8 tipů pro Váš aktivní start . Vytvořila jsem běžecký plán, který jsem vložila do Průvodce pro běžecké začátečníky . Postupnými krůčky učím ženy najít cestu ze stereotypu, získat novou energii a sílu jít každý den ven a aktivně se hýbat. Můj příběh si přečtěte zde >> Abych mohla pomáhat lidem více s jejich zdravím, prošla jsem intenzivním kurzem výživového poradenství a nyní své zkušenosti předávám dál.