Začít běhat s nadváhou?

Informací k tomuto tématu najdete na internetu spoustu, nakonec však rozhodnutí stojí pouze na Vás. Není nic jednoduššího než to opravdu vyzkoušet. Já sama zkoušela začít běhat jak při normální váze, tak i s nadváhou. Při normální váze mě odrazovalo moje dýchání. Respektive, moje lapání po dechu. Uběhla jsem kousek a jak jinak to mohlo dopadnout, než že jsem kvůli nedostatku vzduchu došla pěšky domů a hodila tenisky do skříně. Pokud jste četli můj příběh, dozvěděli jste se, že takových pokusů jsem měla několik.

Když jsem se rozhodla přijít běhu na kloub a nevzdat to, snažila jsem se pro to udělat maximum a ten způsob opravdu našla. Od té doby běh miluji a nepotřebuji běhat desítky kilometrů denně. Jsem šťastná, když vezmu děti, malého do kočárku, dcerka si vezme své kolo a jdeme na stezku. Malá je nadšená, že se projede, já se krásně proběhnu a 4 kilometry, které měří stezka tam a zpět nám naprosto stačí. Nemusím se bát, že mi vjede někam na silnici a pouze hlídám, aby se držela v pravém pruhu a neblokovali jsme ostatní cyklisty.

Další úžasnou věcí jsou charitativní běhy, kdy si báječně užijeme atmosféru s ostatními běžeckými nadšenci. Je to nádherně strávený čas, kdy můžeme pomoci potřebným, ať už lidem nebo zvířátkům. Jsme všichni na čerstvém vzduchu a užíváme si super připravený doprovodný program. Nicméně, než jsem se k těmto akcím dostala, naučila jsem se nejen běhat, ale můj začátek představoval především chůzi, díky které jsem si našla pravidelnost v pohybu.

Každé mé těhotenství mi přineslo nejen toho báječného človíčka do života, ale i spousty kil, kterých jsem se musela pomocí pohybu zase zbavit. Po třetím těhotenství jsem opět začala s chůzí, ale jelikož jsem věděla, jak začít s během, začala jsem běhat při váze 89 kilo. Do svého desetitýdenního plánu s pravidelností jsem naběhla při váze 87 kilo, protože jsem chtěla zpracovat a vytvořit plán, který by pomohl spoustě žen jak s nadváhou, tak ženám tzv. „věčným“ začátečníkům.

 

Tím chci říct, že běhat s nadváhou není žádná legrace a pokud nespěcháte z důvodu, že chcete v určitém termínu zaběhnout maraton a musíte začít co nejdříve, tak tomu dejte čas.

 

Zúčastnili jsme se s dcerkou běhu pro útulky. Jsem na svou 4 letou dcerku velmi pyšná, že se mnou tráví takto úžasné chvíle pohybem. Běželi jsme 3 kilometry a moje malá při mě jezdí na takovýchto závodech na odrážedle. Nevěřila jsem, kolik jsme předběhli účastníků, mladších i straších žen a mužů. Největším obdivem pro mě byly dvě ženy, z nichž jedna měla větší nadváhu. Opravdu klobouk dolů za její výdrž. Vzpomněla jsem si sama na své začátky a na bolesti kolenou, které mi nedovolovaly větší pohyb než chůzi.

Je vždy na vašem rozhodnutí, zda se cítíte již začít běhat nebo pro začátek zvolíte šetrnější aktivitu, kterou je pro vás právě chůze.

 

Díky svým zkušenostem s běháním, jsem vytvořila workbook pro ženy Cesta k běhu v 10 týdnech, které se opravdu chtějí naučit běhat a dokáží si naplánovat svůj týden dopředu. Pro ženy, které dokážou zatnout zuby a i přes to, že se jim nechce, drží se plánu, přes který „nejede vlak“. Ženy, které chtějí mít aktivní život pod kontrolou a jsou pevně rozhodnuty změnit svůj život k lepšímu a především šťastnějšímu.

Když se můj workbook začal prodávat, uvědomila jsem si, že začátkem aktivního života není běh, ale pravidelná chůze, která tomu předcházela. Proto jsem se pustila do eBooku Chůze pro Vaše zdraví, který mi připomněl mé začátky při shazování nadváhy a který mě právě až po určité době, po několika týdnech a měsících svižné rychlochůze přivedl na myšlenku začít běhat.

 

Chůze a běh nejsou jen o shazování přebytečných kil. Je to způsob, jak posílit své zdraví a svoji psychickou pohodu.

 

Neseďte mezi čtyřmi zdmi, vyjděte ven i kdyby jen na krátkou procházku. Každý pohyb venku se totiž počítá 🙂 .

Mějte krásný den ❤️
S láskou
Žaneta H.

Žaneta Hanel
Jsem mámou tří dětí s věkovým rozdílem až 12 let. Z každého těhotenství jsem si odnesla i 30 kilo nadváhy. Po druhém těhotenství jsem konečně přišla na to, jak se naučit běhat a vydržet. Jsem autorkou eBooku 8 tipů pro Váš aktivní start . Vytvořila jsem běžecký plán, který jsem vložila do Průvodce pro běžecké začátečníky . Postupnými krůčky učím ženy najít cestu ze stereotypu, získat novou energii a sílu jít každý den ven a aktivně se hýbat. Můj příběh si přečtěte zde >> Abych mohla pomáhat lidem více s jejich zdravím, prošla jsem intenzivním kurzem výživového poradenství a nyní své zkušenosti předávám dál.