Od nadváhy k vysněné postavě aneb jak jsem zhubla 30 kilo

Užívám si aktivní život se svými třemi krásnými dětmi. Když zrovna nepracujeme na našem vysněném rodinném domečku, který si zvelebujeme dle obrazu svého, plánujeme společné výlety do přírody, za zvířaty do zoo nebo jen tak poznat nové město, místo a jeho kulturu.

Jedna z výhod jednoho staršího dítěte a dvou malých je, že se na to starší můžete spolehnout. Beru to pro staršího syna jako zkušenost do života až on bude jednou hrdou hlavou  své rodiny. Je to úžasný pocit je sledovat jak rostou, jak se vyvíjí, jejich chování a jednání u každého v jejich věku. Vzpomenu si na své dětství, jestli se na mě moje mamka dívala stejně, jako já teď na své tři báječné děti.

Letos jsme si užívali nejen na kole, ale mohla jsem si tak dopřát i charitativní běh, kdy jsem se mohla spolehnout na staršího syna, který hlídal našeho nejmladšího a my s dcerkou jsme se mohli zúčastnit závodu pro zvířata z útulků.

Ne vždy jsme takto pohromadě. Syn má své vlastní záliby a koníčky a tak většinu času trávím jen s těmi nejmenšími. I tak jsem za všechny tyto chvíle vděčná, jelikož i jednou ti nejmladší vyrostou, poznají své kamarády a budou mít své vlastní zájmy a koníčky. Pro tento rok jsme již kola odložili, ale příští rok se zase rozjedeme a věřím, že většinu času strávíme všichni společně.

Byly doby, kdy jsem tak aktivní ale nebyla. Bojovala jsem se svou nadváhou a poprvé to bylo právě před 13 lety, po prvním porodu. Z váhy 65 kilo jsem šla rodit s váhou 105 kilo. V tuto dobu, na podzim roku 2009, jsem měla své první miminko v náručí, 95 kilo na váze a v hlavě se mi mísily pocity štěstí z krásného a zdravého miminka, s pocity frustrace a deprese při pohledu na mé obří oblečení. Zrcadlu jsem se z dálky vyhýbala a ve skrytu duše doufala, že se při kojení bude váha pomalu ztrácet. To se ale nestalo…

První čtyři měsíce po porodu jsem se snažila kojit, bohužel marně. Stále více jsme přikrmovali, nicméně jsem byla šťastná, že miminko roste, je zdravé a vše je v pořádku. Můj tehdejší vztah se synovým otcem nebyl harmonický a vlastně nebyl nikdy harmonický. Velmi dlouhou dobu jsem nosila růžové brýle… Žila jsem v panelovém bytě, většinu času jsem byla sama se svým miminkem a se svou velkou nadváhou.

Dny ubíhaly, z dnů se staly týdny a po čtyřech měsících od porodu se váha ani nehnula. Nebylo by ráno, abych neoplakala svůj šatník. V podstatě jsem stále nosila těhotenské věci a pár velkých kousků. Uvnitř jsem se cítila sama, opuštěná, frustrovaná, méněcenná, bez jakékoliv špetky sebevědomí. V očích mojí mamky, když jsme se potkali, jsem viděla smutek a lítost nad tím, jak její dcera „vyrostla“.

Když mi po čtyřech měsících došlo, že kojení nám prostě není přáno a jen se s malým trápíme, bylo na čase změnit svůj život.

 

A jestli si říkáte, že každá žena musí kojit a má proto udělat cokoliv tak věřte, že každé ženě to souzeno opravdu není. Touto zkušeností jsem si prošla třikrát a dokonce i za pomoci laktační poradkyně. Ale o tom až příště :).

Srovnala jsem si v hlavě, co musím změnit a jaké kroky udělat k tomu, abych se zase dostala na svou váhu.

  • Změna stravy
    Omezit cukry, vyměnit bílé pečivo za celozrnné a žitné, začít jíst mléčné výrobky, přidat na zelenině a ovoci. Pokud jste zvyklí na cukr, začněte ho používat méně a postupně snižujte. Nevyhovují vám mléčné výrobky? Tak je nejezte. Já zkoušela i kozí jogurty a ty nejsou nic pro mě 🙂 . Nechutná vám syrová zelenina? Tak si ji uvařte nebo zapečte.
  • Pitný režim
    Začít pít kohoutkovou vodu. Hoooodně vody 🙂 . Mít pet láhev stále při sobě a neustále z ní popíjet. Nebo si můžete čárkovat, kolik sklenic vody jste vypila. Na začátku mi dokonce pomohlo koupit si hezkou láhev na pití. Hezký design udělá opravdu své 😉 .
  • Pohyb
    Orbitrek - každé ráno před snídaní začít den pohybem. Orbitrek byl u mých rodičů. Jen se na něj prášilo a mamka byla ráda, že má více místa v pokoji 🙂 . Bolest kolenou mi nedovolila cvičit víc jak 5 minut ráno a po týdnu? Už jsem byla na 10 minutách. Ani přes bolest kolenou jsem se nevzdala a hýbala se každičké ráno.
  • Motivace
    Předplatila jsem si časopis DIETA. V té době jsem se ještě tak snadno k internetu nedostala, za to trafiky byly každý den otevřené. V dnešní době si veškeré informace dohledáte na internetu a nejen informace, ale i tu správnou motivaci, která vás donutí zatnout zuby a jít si za svou vysněnou postavou. A co se týče časopisu, není od věci si něco předplatit. Přeci jen, když se vám nebude chtít něco hledat na internetu nebo do něj vůbec koukat, budete překvapeni, když zrovna ve schránce najdete svou novou inspiraci přímo do ruky.
  • Váha
    Stála jsem po probuzení každé ráno na váze, abych se ujistila, že váha ukazuje menší číslo. Ano, stalo se to mou posedlostí, ale vždy mi to zvedlo o kousek sebevědomí, když bylo číslo zase o kousek menší 🙂 . Jednou týdně ve stejný čas stačí stoupnout na váhu. Pokud budete ztrácet motivaci, číslo vám vždy ukáže, jaký kus cesty jste od začátku ušla. Přidejte k váze ještě své míry. Měřte se, protože co neukáže číslo na váze, tak ukáže vaše měření.

Každý týden šlo jedno kilo na váze dolů. Byla jsem na sebe pyšná. Nejvíc jsem na sebe byla hrdá přes vánoce. Zlom nastal těsně před vánoci a já se rozhodla upéct si mrkvové koláčky. Někteří v rodině se na mě koukali „přes prsty“, ale já si šla za svým. Věděla jsem a cítila jsem, že pokud se chci opět cítit dobře, vypadat dobře a hlavně se cítit psychicky v pořádku a být šťastná každý den, musím si jít za svou vysněnou postavou.

Srpnové první narozeniny svého malého chlapečka jsem oslavila se svou původní váhou před těhotenstvím. Byla jsem šťastná, plná energie a uvědomila jsem si, že když člověk chce a jde si za svým, tak toho je opravdu schopný dosáhnout.

Pokud chcete opravdu změnu a nevíte jak na to, můžete začít eBookem pro začátečníky Chůze pro Vaše zdraví aneb jak se dostat do formy s nadváhou, který vás na začátku nejen motivuje, ale díky poznámkám do týdenního plánovače začnete nad svou chůzí více přemýšlet a budete odhodlaní jít si pevně za svou cestou zbavit se nadváhy a cítit se zdravě, mít energii a užívat si života s lehkostí.

S láskou
Žaneta 💛

Žaneta Hanel
Jsem mámou tří dětí s věkovým rozdílem až 12 let. Z každého těhotenství jsem si odnesla i 30 kilo nadváhy. Po druhém těhotenství jsem konečně přišla na to, jak se naučit běhat a vydržet. Jsem autorkou eBooku 8+ zajímavých tipů pro běžecké začátečníky . Vytvořila jsem běžecký plán, který jsem vložila do workbooku Cesta k běhu v 10 týdnech . Postupnými krůčky učím ženy najít cestu ze stereotypu, získat novou energii a sílu jít každý den ven a aktivně se hýbat. Můj příběh si přečtěte zde >>