Změna začíná nejprve v hlavě

Po porodu našeho chlapečka v roce 2021 se stalo miminko, starší děti a domácnost mojí prioritou. Kojení, přebalování, krmení, úklid, vaření, pečení, praní, věnování se dětem, prostě klasické stádium v mateřství. Chlapeček se narodil v květnu a týdny a měsíce tak rychle ubíhaly, že se začaly blížit vánoce.

Pomalu jsem začínala cítit, že to chce změnu.

Věděla jsem ale, že teď na to není vhodná doba. Dcerka onemocněla, syn donesl ze školy covid, do toho příprava na vánoce a všichni doma v horečkách. Věděla jsem, že musím počkat, nejen, až budu zdravá, ale až přejdou vánoce. Dřív nemá smysl začít s jakýmkoliv pohybem. Tím chci říct, že pokud jste nemocní, pokud se blíží vánoce, nebo nějaká událost, na kterou se připravujete, ať už pečete, slavíte, nebo vás čeká nějaká zkouška a víte, že to teď nedáte, vůbec nic se neděje.

Vše má svůj čas!

Začnete za týden, tak začněte za týden. Nebo za měsíc? Ano je prosinec, není čas plánovat jiné věci než vánoce. To jsou relativně krátké časové úseky. Ale neodkládejte čas na sebe až za půl roku. Dávno zapomenete, že jste něco chtěli dělat. Že jste se chtěli hýbat a vůbec začít běhat.

Přehoupl se Nový rok, cukroví a nemoci v rodině bylo konec a já si začala plánovat každý den. Na silvestra jsem si dala čočkový salát a od té doby ho dělám každý týden. Začala jsem ho obměňovat s cizrnovým nebo salátem z červené řepy. Mám ho daný v ledničce a postupně si odebírám. Jakmile dochází, zase udělám další salát.

Doporučuji, navařte si sobě i rodině jídlo aspoň na dva až tři dny. Nestůjte u plotny každé ráno. Je to vyčerpávající a zabírá vám to čas, který můžete věnovat sobě. Harmonogram děťátka, kdy maličké krmíte, kdy chodí spinkat a určitě s ním chodíte na procházky.

A právě procházky využijte ve svůj prospěch. Jelikož děti spinkají i dopoledne a já věděla, že jídlo na oběd mám nachystáno den předem, využila jsem tento čas jak dopoledne tak odpoledne ve svůj prospěch.

Postupně jsem přicházela na to, co musím den předem stihnout, abych mohla jít s miminkem ven.

Začala jsem den předem studovat i počasí, abych věděla jak děťátko, tak sebe obléct. Pláštěnku na kočárek, sluneční brýle a taky pití pro sebe a pro maličké, kdyby se vzbudilo. Právě tyto procházky jsem využívala na maximum. Koupila jsem si za pár stovek chytré hodinky, stáhla si aplikaci do mobilu a byla nadšená, že vidím, nejen kolik kroků ujdu, ale kolik kilometrů, které jsem si začala hlídat.

Moje trasa začínala na dvou kilometrech, postupně jsem přidávala a časem jsem zjistila, že už mě to tolik nenaplňuje a chce to změnu.

Změna je přeci život 🙂

Změnila jsem trasu a z rovného terénu jsem začala chodit do kopce. Asi jsem se ještě nezmínila, ale snažte se chodit svižně. Taková ta pomalá chůze „nikam nespěchám“ je o ničem. Náladu si tím nijak nezvednete, kila neshodíte, plus je jediné, že jste venku, ale s pohybem, tedy s tím aktivním pohybem, to nic moc společného nemá.

Takže, jak zařadit pohyb do své denní rutiny? Jednoduše. Jak jdete miminko uspávat, neváhejte ani chvíli, vezměte ho do kočárku, nazujte tenisky, zrychlete krok a alou se pořádně zadýchat a nadýchat čerstvého vzduchu.

Druhá rada zní, zaměřte se na číselný údaj, který vás bude motivovat kupředu. Například zmíněné kilometry. Začněte 3x – 4x v týdnu chodit 2 kilometry. Pokud zvládnete víc, třeba pět, začněte na pěti. Klidně si už na třetí procházce zvyšte počet kilometrů na pět nebo šest. Pokud se vám to zdá brzy, kilometry navyšte až další týden.

Doporučuji, zapisujte si dané údaje do svého diáře. Pokud žádný nemáte, kupte si třeba kapesní a zapisujte si do něj své výkony. Sami uvidíte své posuny a za pár týdnů zjistíte, jak jste se posunuli vpřed.

Pokud onemocníte nebo vám jakákoliv situace nedovolí jít v týdnu na tyto plánované procházky, uvidíte, že se vám tak krásně a nenásilně vryly pod kůži, že vám začnou chybět. Při pohledu do diáře spatříte prázdná políčka a hned začnete plánovat, kdy můžete zase vyjít ven a rychlochůzí si vyšlápnout zase pár kilometrů. A věřte, že ty vaše záznamy vás jen tak nenechají ustoupit ani o kilometr míň než jste doposud chodily 😉

O tom to je. Začnete nad tím přemýšlet a hle, začalo to v hlavě 🙂

Jakmile ucítíte chuť  a chtíč posunout se dál a zkusit něco nového, začtěte se do eBooku zdarma 8+ zajímavých tipů pro běžecké začátečníkya nemusíte hned začít běhat. Začněte jednoduše svižnou chůzí. Divili byste se, jaké divy taková svižná chůze s Vaším tělem a myslí dokáže 😉 .

Carpe diem
Žaneta H.

 

Žaneta Hanel
Jsem mámou tří dětí s věkovým rozdílem až 12 let. Z každého těhotenství jsem si odnesla i 30 kilo nadváhy. Po druhém těhotenství jsem konečně přišla na to, jak se naučit běhat a vydržet. Jsem autorkou eBooku 8 tipů pro Váš aktivní start . Vytvořila jsem běžecký plán, který jsem vložila do Průvodce pro běžecké začátečníky . Postupnými krůčky učím ženy najít cestu ze stereotypu, získat novou energii a sílu jít každý den ven a aktivně se hýbat. Můj příběh si přečtěte zde >> Abych mohla pomáhat lidem více s jejich zdravím, prošla jsem intenzivním kurzem výživového poradenství a nyní své zkušenosti předávám dál.