Někdy se ponoříte do sportování tak moc, že zapomínáte regenerovat. Vaši mysl to nijak nezatěžuje, ale věřte, že pro vaše tělo to bez regenerace nepůjde.
Když běhám, miluji ten pocit, kdy nemusím nic řešit. Nemusím přemýšlet, kdy vyžehlím prádlo, co uvařím, co se musí nakoupit, co je potřeba poklidit, zařídit, nebo co kdo z rodiny potřebuje. Prostě jen běžím a přemýšlím nad příjemnějšími věcmi. Třeba jaký další článek napíšu, jaký příspěvek vložím, jakého virtuálního závodu se zúčastním, nebo co si hezkého koupím. Prostě přemýšlím nad věcmi, které mi dělají radost.
Přicházím na nové nápady co bych chtěla realizovat a postupně je v mysli rozvíjím. A když jsem doma, udělám poznámky a z myšlenky se posupně stává realita.
Ve slově regenerace nehledejte nic zvláštního. Jde jen o to, aby si vaše svaly a tělo odpočinulo od aktivity, kterou pravidelně děláte. To znamená, že v den, kdy nejdete běhat, věnujte se domácnosti, zahradě, odpočinku, naplánujte něco s dětmi. Pokud si rádi poležíte, tak se mrkněte na nějaké filmy, uvařte si něco dobrého, dejte si koupel nebo si zajděte na manikúru, prostě věnujte se sami sobě.
Hlavně nesportujte, neběhejte! 🙂
Já se ve svých regeneračních dnech samozřejmě jako každý jiný den věnuji svým malým dětem. Koukneme se spolu na pohádku, odpoledne se jdeme projít nebo naplánujeme nějaký výlet. V tyto dny se také věnuji domácnosti, úklidu, prádlu, nákupu.
Ve sportovní dny spíše dopoledne vařím a odpoledne si jdu zaběhat. Když přijdu, s dětmi si dáme něco dobrého, zahrajeme si nějakou hru nebo se jdeme ještě projít. Neběhám ještě doma s vysavačem nebo prachovkou. Úklid si řeším v regeneračních dnech 🙂
Bez těchto věcí to nepůjde. Vaše pravidelné tréninky vás povedou ke zlepšení výkonu, ale mezi ně musíte zahrnout i pravidelnou dávku regenerace. Tělo potřebuje regenerovat, načerpat živiny, novou sílu, abyste příště zase byli o kousek lepší.
S regenerací začněte hned po tréninku, a to správnou výživou a doplněním tekutin. Podpoříte tak regeneraci svalové hmoty, hydratujete organismus a přispějete tak k lepším výkonům při dalším tréninku.
Jednu z důležitých složek výživy tvoří bílkoviny, které chrání a stimulují tvorbu svalové hmoty, která vede k lepší regeneraci. Bílkoviny by měly doprovázet sacharidy. Jogurt řeckého typu s banánem, nebo pečivo s tvrdým sýrem je ideální.
Při sportování vlivem pocení ztrácíte vodu a další látky, proto je důležité tělo hydratovat. Pokud budete trénovat dlouho, je lépe doplnit tekutiny iontovým nápojem. Jelikož běhám většinou s kočárkem, vozím si vodu s sebou. V dnešní době se dají zakoupit různé běžecké opasky na vodu, pokud běháte sami. V zimě nemám nutkání pít venku při běhu, ale v létě se bez vody rozhodně neobejdu.
V neposlední řadě díky spánku podpoříte regeneraci sil a to psychických i fyzických. Nejedná se jen o délku spánku, ale i o kvalitu. Doporučuje se obecně spát 7 – 9 hodin.
Tipů pro lepší spánek je několik. Chodit spát každý den ve stejný čas, zamezit příjem kofeinu, alkoholu a těžkých jídel. Když večer uspávám děti po večerníčku, nejednou se mi stane, že s nimi usnu. Někdy ještě jdu pouklízet kuchyni, zapnout myčku, ale stejně se mi už televize nechce pouštět, tak si lehnu zpátky k dětem a krásně se prospím.
Ať už se vám daří usnout nebo ne, lehněte si, odpočívejte a užijte si to úžasné ticho, když všichni spí 🙂
Nemyslete si, i já kolikrát zapomínám na regeneraci, ale věřte, že tělo vám připomene, že je opět čas na odpočinek.
Stejně jako jste zapojili aktivní dny do svého týdenního plánu, zapište si do něj i dny regenerace. A pokud jste se rozhodli začít běhat, začtěte se do mého eBooku 8+ zajímavých tipů pro běžecké začátečníky, kde najdete tipy, jak se připravit nejen na první běh, ale můžete začít svižnou chůzí.
Pravidelnou dávku inspirace a motivace pro váš aktivní životní styl najdete ve skupince Svět aktivních žen a na Facebook stránce Žena v běhu.
Užijte si den 😉
Žaneta H.