Intervalový běh pro začátečníky

Když jsem hledala způsob, jak se po několikáté nenechat od běhání odradit a opravdu se naučit běhat, narazila jsem na tzv. intervalový běh. Po přečtení pár článků jsem vyzkoušela různé intervaly, kdy jsem po určitý čas střídala běh a chůzi. Ale upřímně? Nebylo to tak jednoduché, jak se na první pohled zdálo. Nastavila jsem vysoký interval běhu, který jsem nezvládala. Postupně jsem intenzitu snižovala a nakonec jsem myslela, že to snad zase vzdám. Ale nevzdala! Utvrdila jsem se v tom, že najdu způsob, jak do svého života zařadit běh.

Našla jsem takový interval, který jsem týden po týdnu navyšovala, až jsem se opravdu naučila běhat a u běhu zůstala.

Intervalový běh je nazýván také jako indiánský. Proč zrovna indiánský? Právě indiáni se tímto způsobem přemísťovali na delší vzdálenosti. Střídali běh s chůzí a přitom se dokázali takto pohybovat celý den.

Je to jeden z nejúčinnějších pohybů tréninku!

Jedná se tedy o střídání rychlejších úseků (tedy běhu) s pomalejšími (přechod do chůze). Ve fázi chůze Vaše tělo regeneruje a dech se zpomaluje. Stihnete se po určitý čas vydýchat a přecházíte opět do běhu. Zde je důležitý časový úsek, kdy je potřeba čas běhu postupně navyšovat, ale čas chůze, tedy regenerace ve svém plánu nechávám stejný.

Tato metoda je také vhodná, pokud chcete shodit kila navíc. Díky střídání intenzivních a pomalých intervalů bude Vaše tělo déle spalovat i po ukončení tréninku. I když budete hrát deskové hry se svými dětmi 🙂 , Vaše tělo bude stále pracovat.

Nezapomeňte, že před každým tréninkem je potřeba se zahřát. Já osobně preferuji rychlejší chůzi, zhruba kilometr a totéž platí po skončení tréninku. Opět přejdu do chůze na půl až jeden kilometr. Pokud Vás zajímá můj přesný intervalový plán, se kterým jsem začínala a po dalším porodu opět pokračovala, stáhněte si můj workbook Cesta k běhu v 10 týdnech 🙂 .

Vyzkoušejte samy na sobě, jaký interval je pro Vás vhodný. Zaměřte se sama na sebe, své potřeby a pocity. Každý člověk je jiný a co vyhovuje jednomu, nemusí vyhovovat druhému. Stejně tak doporučuji, netrénujte každý den. Vaše tělo potřebuje regeneraci a tím, že spaluje, nepotřebuje zbytečně velkou zátěž.

Když jsem s plánem začínala poprvé, zhruba po 2 měsících jsem cítila, že se mi tělo zpevňuje, ale kila nešla dolů. Věděla jsem, že minimálně 4 kila bych ještě dolů potřebovala. Byla to ta kila, která mi od porodu ještě zbývala shodit. Navštívila jsme tenkrát specialisty z Naturprodukt. Od té doby vím, že hromada zeleniny a bílkovina na večeři je pro mě tou správnou volbou.

A co se týče pohybu, kdy jsem běhala třeba 5 – 6x týdně, jsem vypozorovala až po dalším těhotenství.

Při dvou malých dětech se mi bohužel tak často nenaskytla možnost běhání. Alespoň 1 týdně jsem se snažila vyběhnout a odreagovat se od věčného shonu domácnosti, dětí, rekonstrukce, vaření a prací na Vysočině a Moravě. A nejenom, že se při tom krásně odreaguji, ale kila jdou stále pomalu dolů a to je pro mě to nejdůležitější.

Takže nevěšte hlavu a neseďte jen doma. Nic nevykoumáte. Jděte ven, a pokud Vás trápí kila navíc, začněte se svižnou chůzí. Ta je pro Vás na začátek ten nejlepší sport. Naučte se pravidelnosti a začněte si své kilometry nejen zapisovat, ale hlavně navyšovat. Nejen tělo potřebuje změnu, ale i Vy samy 🙂 . Až Vás chůze nebude naplňovat, dejte se do klusu. Zvolte si jakýkoliv interval nebo začněte s mým workbookem Cesta k běhu v 10 týdnech, který jsem připravila pro běžecké začátečnice. Ať už poběžíte s kočárkem nebo vedle Vás prcek pojede na kole, věřte, že je to ten nejlépe strávený čas 😉 .

Užívejte léta plného slunných dnů a mějte se ráda ❤️

S láskou

Žaneta H.

Žaneta Hanel
Jsem mámou tří dětí s věkovým rozdílem až 12 let. Z každého těhotenství jsem si odnesla i 30 kilo nadváhy. Po druhém těhotenství jsem konečně přišla na to, jak se naučit běhat a vydržet. Jsem autorkou eBooku 8+ zajímavých tipů pro běžecké začátečníky . Vytvořila jsem běžecký plán, který jsem vložila do workbooku Cesta k běhu v 10 týdnech . Postupnými krůčky učím ženy najít cestu ze stereotypu, získat novou energii a sílu jít každý den ven a aktivně se hýbat. Můj příběh si přečtěte zde >>