Cesta k dosažení cíle

 

„Žít bez cílů je jako jít na výlet a nevědět kam.“

Napoleon Hill

Jedna věc je stanovit si reálný cíl a ta druhá samotného cíle dosáhnout. Reálné není zhubnout 10 kilo za měsíc, když jste těch 10 kilo tuku ani za měsíc nenabrala. Stejně jako uběhnout maraton za týden, když vlastně neběháte. Ale rozhodně je důležité mít cíl a promyslet si jednotlivé kroky k jeho dosažení.

Právě v roce 2020 jsem si dala za cíl, že se naučím běhat. Neřešila jsem kolik času mi to zabere, protože pokusů během 10 let bylo několik a všechny samozřejmě neúspěšné. Proto jsem si nedala reálné datum, ale pouze cíl umět běhat a začala jsem zkoumat a studovat cestu, jak se dostat k cíli. Nevzpomínám si už přesně, kolik času jsem strávila na internetu a kolik dnů v knihách, ale jakýkoliv způsob jsem našla, tak jsem ho zkusila.

Ve všem se člověk hned nenajde. Způsobů je několik, a proto je důležité hledat a najít takový styl, který Vás bude bavit. Našla jsem ho, a nebylo to hned, ale posunul mě tak kupředu, že jsem za měsíc naběhala s kočárkem i 150 kilometrů. Ještě teď si vzpomínám, jak jsme koupili pro dcerku sportovní kočárek a pár měsíců na to, jsem z běhání došla s kočárkem jen na dvou kolečkách. Na jednom kole už byl tak prošoupaný plášť, že nevydržel další cestu a praskl.

Pokaždé, když začne nový rok, dám si nějaké předsevzetí. Už dávno jsem vyrostla z toho dát si předsevzetí a po pár dnech s ním seknout. Na nový rok 2023 jsem si dala za cíl uběhnout každý měsíc 100 kilometrů, dokud to bude možné. Dokud bude manžel jezdit na Moravu a já budu moct co nejvíc využít času, který bude trávit s dětmi. Věděla jsem, že za pár měsíců to skončí a už se budeme potkávat jen na Vysočině, kde rekonstruujeme dům pro nás a naše tři děti.

I když počasí není zrovna nejideálnější, čas běží hrozně rychle a protože většinu času jsme na rekonstrukci sami, březnem mi můj cíl skončil. Ale když něco skončí zase něco nového začne. Běh se stal pro mě relaxací, novou energií a časem, který mohu (pokud mám hlídání 🙂 ) trávit sama se sebou. Se svými myšlenkami a nápady, se svými cíli a plány.

Běh je jeden z nejlepších léků na psychiku a starosti.

Stanovte si cíl na měsíc. Pokud jste na začátku a chcete se naučit běhat podle 10 týdenního plánu, dejte si za cíl plán dodržet. I kdybyste onemocněla, jakmile se zotavíte, naskočte zpět do plánu nebo začněte od začátku, důležité je mít jasný cíl, naučit se běhat! A nezáleží na tom, jestli potřebujete zhubnout nebo uzdravit svoji psychiku. Jakmile se totiž rozběhnete, rozproudíte si metabolismus, zrychlíte tep a dostanete do plic nový příval kyslíku. Díky tomu si uvolníte v těle takové množství ENDORFINU, že doběhnete domů s úsměvem na tváři a novým přívalem energie.

Pokud chodíte svižnou chůzí nebo už běháte, stanovte si určitý počet kilometrů na měsíc. Promyslete si, kolik času máte v jednotlivé dny tak, abyste cíle dosáhla. Přiznám se, že únor byl ke konci hektický, měl jen 28 dnů. Březen nebyl o nic lepší. Onemocněla mi dcerka a já neměla nikoho po ruce, kdo by děti pohlídal. Naštěstí přijel manžel a já poslední den musela naběhat skoro 12 kilometrů, abych si svůj cíl splnila. Nebylo to snadné, ale věřte, že to za to rozhodně stálo.

I já měla nutkání a pochyby, že poslední kilometry zvládnu. Rozdělila jsem si kilometry na část dopoledne a část odpoledne a nemyslete si, mezi tím jsem neměla nohy nahoře, abych si odpočinula. Musela jsem s dcerou k lékaři, rychle na nákup, doma kolem dětí a kávu popíjela za chodu. Jak uplynula nějaké doba od obědu, znovu jsem se oblékla a vyběhla na posledních 6 kilometrů.

A takto jsem vypadala po splnění cíle 🙂.

Pokud si dáváte v životě cíle, víte jaké to je, když jste na jejich konci. Plna euforie, nadšení, skákala byste štěstím až k nebi, vykřičela do světa, že jste to dokázala. A přesně tak jsem se na konci cítila. Neuvěřitelně šťastně, že jsem se dokázala hecnout a všechny ty malé našeptávače v hlavě, co mi říkali, to nedáš, vyprdni se na to, buď raději s dětmi…smetla do koše 😉.

A na závěr? Stanovujte si cíle, zaměřte se na ně, naplánujte si dny k jejich dosažení a pokaždé, když se ke svému cíli budete blížit, užívejte si to. Cesta k cíli Vás musí bavit, naplňovat a směřovat Vás k jeho dosažení. Bez chuti, odhodlání, nadšení a disciplíny to nepůjde.

Užijte si krásný den jak jinak než s úsměvem na tváři 🌞.

Žena v běhu 🌻

Žaneta Hanel
Jsem mámou tří dětí s věkovým rozdílem až 12 let. Z každého těhotenství jsem si odnesla i 30 kilo nadváhy. Po druhém těhotenství jsem konečně přišla na to, jak se naučit běhat a vydržet. Jsem autorkou eBooku 8 tipů pro Váš aktivní start . Vytvořila jsem běžecký plán, který jsem vložila do Průvodce pro běžecké začátečníky . Postupnými krůčky učím ženy najít cestu ze stereotypu, získat novou energii a sílu jít každý den ven a aktivně se hýbat. Můj příběh si přečtěte zde >> Abych mohla pomáhat lidem více s jejich zdravím, prošla jsem intenzivním kurzem výživového poradenství a nyní své zkušenosti předávám dál.