4 jednoduché změny v jídelníčku pro krásnější postavu

Pohyb je jeden z nejdůležitějších faktorů, pokud chceme se sebou opravdu něco dělat. Nebo myslíte, že když budete trávit čas na své pohovce a do toho popíjet nějaké koktejly, že váha půjde dolů? A vydržela byste čas i nadále trávit na pohovce s koktejly a nesáhnout při tom po nějakých brambůrkách nebo tyčinkách? Změnit návyky ze dne na den nejen že není jednoduché, ale určitě nebudete mít tak pevnou vůli, abyste to vydržela.

Když věnujete nějaký čas denně pohybu, pár minut, pár desítek minut, půl hodiny a časem hodinu, nenapadne vás ani na procházce něco do sebe ládovat. Ale když budete jen zavřená doma, doufat, že díky zázračnému koktejlu shodíte za týden kilo, dvě nebo tři a během toho čekání sáhnete po nějaké dobrotě, protože ten čas tak zas rychle neletí, na konci týdne zjistíte, že se nic nestalo. Nebo, že máte zase o kilo navíc.

I já sama vyzkoušela zázračné pilulky slibující zhubnout a taky právě zmiňované koktejly. Věřte nebo ne, ale většina si tím musí projít, aby nakonec zjistila, že vše je jen v hlavě. To co čtete denno denně o tucích, sacharidech, cukrech, bílém pečivu apod. jsou právě věci, které byste si měla už pomalu začít vrývat do paměti, že to nepíšou média pořád dokola pro nic za nic.

Se změnou začněte pomalu, ale hlavně začněte!

 • CUKR
  Neobsahuje nic důležitého, co by vaše tělo potřebovalo. Sladíte kávu dvěma kostkami? Tak dávejte jen jednu. Zapište si termín, kdy jste začala a zkuste občas vynechat. Nakonec dojdete do fáze, že už cukr do kávy nedáte. U někoho otázka týdne, dvou, u někoho měsíc. Mému manželovi to trvalo roky, než přešel ze dvou kostek jen na tu jednu 🙂. Myslím, že o slazených nápojích typu kofola se nemusím ani zmiňovat. Taky jsem měla problém s vodou a občas i mám, ale dá se to skousnout a sem tam si tu skleničku vody dát je lepší, než do sebe ládovat cukr ve formě slazeného nápoje ve velkém.
 • BÍLÉ PEČIVO
  Pokud milujete čerstvé rohlíky po ránu jako mé děti, dejte si jen jeden a postupně ho začněte střídat s tmavým pečivem. V obchodě je na výběr spousta druhů, ale doporučuji sáhnout po celozrnném. Přiznám se, že ani mě na začátku neoslovil celozrnný chléb, ale časem jsem si zvykla a naučila se kupovat takový, který naprosto uspokojí mé chuťové buňky 🙂 a jeden plátek na snídani je pro mě už hodně dlouho jasná volba.
 • TĚSTOVINY
  Miluju těstoviny a pomalu jsem začala klasické vyměňovat za celozrnné. Popravdě se mi ta chuť tak neskutečně vryla do paměti, že po bílých už ani nesáhnu. Ano, dětem stále dělám klasické, jelikož celozrnné mi přijdou odlišné nejen chuťově, ale jsou i po uvaření stále trochu tvrdší než klasické těstoviny a děti si přeci jen víc pochutnají na klasických vrtulkách nebo kolínkách. A z příloh nesmím zapomenout na bulgur, který jsem vyměnila za rýži. Hnědá rýže mě moc neoslovila, zato bulgur je u mě na prvním místě.
 • VAŠE VEČEŘE
  Vynechejte těstoviny, ať už bílé nebo celozrnné, vynechejte jakékoliv pečivo, brambory i rýži a dejte si pořádnou dávku zeleniny. Kupuji si hotové zeleninové mix saláty a jelikož je nyní období okurek, vezmu si každý večer 3 – 4 okurky, nastrouhám je, osolím, opepřím, někdy přidám cibulku, trochu octa a dám na chvíli vychladit. K tomu si dám sýr cottage, mozzarellu nebo si udělám 3 míchaná vajíčka a mám hotovou večeři. Klidně sáhněte po kousku kuřecího masa, který si orestujete na pánvi, prostě jakoukoliv bílkovinu se zeleninou.

Zkuste do svého jídelníčku zařadit mléčné výrobky do 3% obsahu tuku. Když si k tomu přidáte kousek ovoce, zabijete tak dvě mouchy jednou ranou 😄. Já si na odpolední svačinku ráda dám jogurt s ovocem nebo si udělám ovocné smoothie. Při cestování si koupím ovocný nápoj. Pokud vám ovšem mléčné výrobky nedělají dobře, vynechejte je. To, co je dobré pro jednoho neznamená, že bude dobré i pro druhého.

Všímejte si, jak na vás jednotlivé potraviny působí!

Zda je vám po nich těžko, jste unaveni nebo naopak máte energie na rozdávání. Nemám teď na mysli potraviny typu brambůrky, čokoládové donuty aj 🙂. Když jsem se na potraviny zaměřila já, zjistila jsem, že potřebuji denně alespoň jeden mléčný výrobek. Ano, jsou zdrojem vápníku, vitamínů a minerálů, ale pro mě je důležité, že se po nich cítím dobře. Takže když si odpoledne dopřeji, alespoň jeden mléčný nápoj, je mi skvěle 🙂.
Další potravinou, na kterou jsem se zaměřila jsou brambory. Opět obsahují spousty zdraví prospěšných látek, vitamínů a minerálů, ale necítím se po nich úplně tak dobře. Nepotřebuji je mít na talíři každý týden a ani měsíc. Jednou za několik měsíců si je dám, ale není to potravina, kterou bych vyhledávala.

A tak se dá postupně pokračovat s ostatními potravinami. Sama musíte zjistit, co vám vyhovuje, nezatěžuje vás, nepůsobí vám zažívací potíže. Po čem se cítíte dobře, svěží a plná energie. Stejně tak i s masem. Miluju kuřecí maso, ale není problém si sem tam dát trochu hovězího nebo vepřového, které miluje moje polovička.

Chcete tip na rychlý a lehký oběd?

Uvařte si dvě až tři hrsti celozrnných těstovin, moc je neproplachujte, aby byly stále teplé a přimíchejte do nich tuňáka z konzervy. Nejraději mám v olivovém nebo slunečnicovém oleji. Sem tam sáhnu po tuňáku se zeleninou. Osolte, opepřete a klidně přidejte i trochu kukuřice. Oběd máte za pár minut a čas tak můžete věnovat sami sobě nebo svým dětem.
I vaše děti si lehké a zdravé jídlo rychle zamilují. Moje dcerka za mnou velmi často chodí, kdy si zase dáme těstoviny s tuňákem 🙂 . 

Miluji rychlá a snadná jídla a přiznám se, že byly doby, kdy jsem zeleninu nemohla ani vidět. Milovala jsem babiččiny koláče, stejně jako mamčiny knedlíky a vždy jsem po nich dostala břichabol, ale myslíte, že mě to tenkrát zajímalo? 🙂 Tenkrát ještě ne. Ale postupem času, kdy jsem chtěla vypadat dobře a shodit těch 30 kilo nadváhy, jsem musela začít přemýšlet nad tím co mám ráda a po čem je mi dobře a teď už se na knedlíky dívám většinou jen z dálky. Jednou za čas je udělám dětem, jednu ochutnám, pochválím se, jak se mi povedly a dívám se, jak se moje děti olizují až za ušima 😄.

Takže pokud chcete nějaké to kilo dát dolů, vyzkoušela jste nějaké ty zázračné pilulky a koktejly a nic vám nepomohlo, přestaňte v tom hledat vědu. Začněte se hýbat a pomalu upravovat svoji stravu. Jídla, která nejsou zdravá, ale milujete je, si dávejte výjimečně. Není přeci důvod si něco zakazovat, žijeme jen jednou.

A nezapomeňte, neexistuje špatné počasí 🙂, pouze nevhodně zvolené oblečení 😉. Dopřejte si každý den alespoň pár minut na čerstvém vzduchu. A pokud přidáte trošku do tempa, uděláte pro sebe a svou postavu víc, než si myslíte. O tom, jak se připravit na pravidelný pohyb, a nemusíte zrovna běhat 🙂 , se dočtete v mém eBooku zdarma 8+ zajímavých tipů pro běžecké začátečníky. Přeci jen vhodně zvolená obuv a pohodlné oblečení vám procházku zpříjemní na každém vašem kroku ❤️

Užijte si den s úsměvem na tváři 🌺

S láskou
Žaneta H.

Žaneta Hanel
Jsem mámou tří dětí s věkovým rozdílem až 12 let. Z každého těhotenství jsem si odnesla i 30 kilo nadváhy. Po druhém těhotenství jsem konečně přišla na to, jak se naučit běhat a vydržet. Jsem autorkou eBooku 8 tipů pro Váš aktivní start . Vytvořila jsem běžecký plán, který jsem vložila do Průvodce pro běžecké začátečníky . Postupnými krůčky učím ženy najít cestu ze stereotypu, získat novou energii a sílu jít každý den ven a aktivně se hýbat. Můj příběh si přečtěte zde >> Abych mohla pomáhat lidem více s jejich zdravím, prošla jsem intenzivním kurzem výživového poradenství a nyní své zkušenosti předávám dál.